School Improvement Team

Mary Davies (NLE) - CEO 

Secondary specialist

MAT development

Free School opening

Senior and middle leadership

Preparation for inspection

School improvement / action planning

Recruitment and retention

Safeguarding and inclusion

Exclusion reviews

Disadvantaged provision and pupil premium reviews

Workload reduction and wellbeing

Curriculum development

Teaching and learning

Assessment

Culture and climate

Experienced CPD leader and conference speaker

Experienced secondary Headteacher DSL

Jonathon Peck (SLE) - CFOO
 

Central Services Development

Governance

Academy Conversion

Academy and Trust Financial Management

Integrated Curriculum Financial Planning

Alison Walker - Director of Inclusion and Safeguarding 

Inclusion and safeguarding specialist

Experienced DSL and pastoral leader

Senior and middle leadership (pastoral and inclusion)

School improvement (pastoral and inclusion)

Student wellbeing

Mental health first aider trainer

Personal development

Behaviour and attitudes

Disadvantaged provision and pupil premium reviews

Experienced CPD leader and conference speaker

Exclusion reviews

Sara Elliss (SLE) - Director of Standards and Continuous Improvement
 

Curriculum and standards specialist

Experienced curriculum and raising standards leader

Senior and middle leadership (curriculum and standards)

School improvement (curriculum and standards)

Curricular enrichment

Attitudes and behaviours for learning

Closing attainment gaps

Assessment and use of data

 

Francois Walker (NLE) - Executive Headteacher (Primary) 

Primary specialist

Director of Whiteknights English Hub lead

Senior and middle leadership

Preparation for inspection

School improvement / action planning

Recruitment and retention

Workload reduction and wellbeing

Curriculum development

Teaching and learning

Assessment

Culture and climate

Safeguarding and inclusion

Experienced Primary Headteacher

Mandy Wilton - Executive Headteacher (Alternative Provision/Special)
 

This page is currently being updated.

Andrew Johnson (SLE) - Executive Headteacher (Secondary) and Trust CPD Lead
 

Secondary specialist

New school opening and development

School culture development

School improvement/action planning

Senior and middle leadership

CPD and staff development

Financial sustainability/Integrated curriculum financial planning

Staff wellbeing, recruitment and retention

Exclusion review and reduction strategy

Curriculum development

Teaching, learning and assessment

Safeguarding and inclusion

Experienced CPD leader and speaker

Graham Attridge - Trust Lead for Assessment & Reporting
 

Graham is the Trust Lead for assessment, target setting and reporting and is experienced in developing primary and secondary assessment systems.

Rob Buck (SLE) - Trust Careers and Destinations Lead and Teaching School Director

 
      Rob is the Trust lead for careers and destinations, NEETs reduction.

School Improvement SLEs
 

Name Area of Specialism
Julie Foster School Business Management
Paul Gibson School Improvement; Vocational and Technical Curriculum Design
Alison Morgan School Improvement; Standards; Middle Leadership; Staff Wellbeing

Primary SLEs
 

 
Name Area of Specialism
Melanie Attewell Primary
Kirstie Dolan CPD Leadership; English; Phonics
Emily Duffield Primary
Laura Gordon Primary
Louise Lever English; Higher Ability Student Provision
Daniel Pearman Mathematics; Primary

Secondary SLEs
 

Name Area of Specialism
Sonja Allen Design Technology; Leadership
Cat Bell Biology; Leadership
Damien Bell Physics; Leadership
Jo Bhadye Mathematics; Pastoral
Kirsty Birch RP; Pastoral
Emma Bliss Leadership
Francesca Brooke Computing
Ceri Burns Behaviour; Pastoral
Rebecca Davies Mathematics; Pastoral
Jane Escott-New English; Leadership
Ben Garner Sociology; Leadership
Nicola Hancock Business; Computing; Pastoral
Carlie Hill History; Leadership
Daniel Hood PE; Pastoral
Tom Hutchinson Geography; Leadership
Sian Jones RP; Leadership
Adam Lawson  
Jennie Pitman Music; Leadership
Isobel Pravda Drama; Leadership
Gianluca Raso MFL; Leadership
Emma-Louise Roberts English; Leadership
Tom Stewart History; Leadership
Martin Sutton Geography; Leadership
Kathryn Terry English; Leadership
Jake Tomsett Geography; Middle Leadership
Siobhan Tyson Science; ITT
Katy Wragg Art; Leadership

Special SLEs
 

Name Area of Specialism
Rebecca Clarke SEND
Julie Gibbons Mathematics; SEND; Pastoral